strona główna Media Astronet.pl

Znajdź wiadomości na wybrany temat

Szukaj w wątkach

Słowa kluczowe:Międzynarodowe centrum naukowe Astrocent powstanie w Warszawie
2017-11-23 19:25:06 | Astronet.pl | Nauka

Badania związane z detekcją fal grawitacyjnych i ciemnej materii będą głównym obszarem działalności międzynarodowego centrum naukowego Astrocent, które powstanie w Warszawie. Na jego powstanie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekazała ponad 37 mln zł. Międzynarodowe centrum naukowe Astrocent powstanie w ramach drugiego konkursu programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB), realizowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Na czele ośrodka staną wybitni naukowcy: profesor Leszek Roszkowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku i profesor Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego UW – poinformowała w piątek FNP. Zagranicznym partnerem strategicznym Astrocent będzie Laboratorium Astrofizyki Cząstek i Kosmologii (APC), światowej klasy instytut naukowy …

Nadmiarowe pozytony pulsary? Ciemna materia?
2017-11-23 18:21:34 | Astronet.pl | Nauka

W docierającym do Ziemi promieniowaniu kosmicznym jest zbyt wiele pozytonów o dużych energiach. Wydawało się, że cząstki te mogą być wytwarzane przez bliskie nam pulsary. Z najnowszych badań wynika, że wcale nie.

Opaska zaciskowa do montażu satelitów budowana przez Polaków
2017-11-22 21:47:11 | Astronet.pl | Nauka

Clamp band opaskę zaciskową, umożliwiającą łączenie satelitów np. z rakietą nośną, opracowują polscy inżynierowie. Stalowa taśma o grubości zaledwie 3 mm musi utrzymać ciężar nawet 10-tonowego satelity i wytrzymać pracę w ekstremalnych warunkach.

WSZECHŚWIAT KROK PO KROKU recenzja książki
2017-11-21 15:15:39 | Astronet.pl | Nauka

Prawie każdy zastanawiał się kiedyś jak właściwie powstał otaczający nas Wszechświat. Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej książek próbujących przedstawić tę tematykę ciekawiej. Jedną z nich jest właśnie Wszechświat krok po kroku Łukasza Lamży, w której autor zręcznie połączył szczegółowe informacje z interesującym i przystępnym sposobem prowadzenia narracji.

Obserwacje ESO pokazały, że pierwsza międzygwiazdowa planetoida wygląda jak coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy
2017-11-21 11:01:02 | Astronet.pl | Nauka

Po raz pierwszy w historii astronomowie zbadali planetoidę, która dotarła do Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiazdowej. Obserwacje wykonane teleskopem VLT w Chile, który należy do ESO, a także obserwacje w innych obserwatoriach na całym świecie, pokazują, że ten unikatowy obiekt przez miliony lat podróżował przez kosmos zanim miał szansę natrafić na nasz system gwiazdowy. Jest ciemny, czerwonawy, mocno wydłużony, skalisty lub o dużej zawartości metali. Najnowsze wyniki badań ukażą się 20 listopada 2017 r. w czasopiśmie Nature.

 
Strony : [1] [2] [3]


Polecamy Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X